Zastropování cen komodit

Vláda zastropovala ceny elektřiny na 6,05 Kč/kWh a plynu na 3,025 Kč/kWh.

Čeho se zastropování cen týká?

Vláda na podzim 2022 rozhodla o zastropování cen energií (elektřiny a plynu) a jejího stálého měsíčního platu. Zastropování je účinné od 1. 1. 2023, přičemž se platnost předpokládá po celý rok 2023. Zastropování cen bude platit pro domácnostiživnostníky i pro podnikatele.

Jaká je cena zastropované elektřiny?

Zastropovaná cena silové elektřiny je 6,05 Kč/kWh včetně DPH, přičemž se cenový strop vztahuje na vysoký i nízký tarif. Cenový strop platí i na ‍stálý měsíční plat, který činí po zastropování 157 ‍Kč/měsíc včetně ‍DPH.

Jaká je cena zastropovaného plynu?

Zastropovaná cena plynu je 3,025 Kč/kWh včetně DPH. I u plynu je zastropovaný stálý měsíční plat, a to ve stejné výši, jako u elektřiny – 157 ‍Kč/měsíc včetně ‍DPH.

ARMEX ENERGY za Vás vše zařídí

Každý, kdo má smlouvu uzavřenou na vyšší cenu za energie než stanovuje cena po zastropování, bude mu automaticky účtována zastropovaná cena, kterou stanovila vláda. V tomto případě Vy nic dělat nemusíte, o vše se postaráme my, jako Váš dodavatel energií.

Orientační výše měsíčních záloh po zastropování

Sazba D02d

Domácnost, která využívá elektřinu na vaření, svícení a pro chod spotřebičů.

Konkrétní příklad:

Spotřeba 2 MWh ročně. Měsíční záloha po zastropování 1 600 Kč včetně DPH. Měsíční záloha před zastropováním 2 100 Kč včetně DPH.

Sazba D25d

Domácnost, která využívá elektřinu na vaření, svícení a pro chod spotřebičů a ohřev vody.

Konkrétní příklad:

Spotřeba 6 MWh ročně. Měsíční záloha po zastropování 4 100 Kč včetně DPH. Měsíční záloha před zastropováním 5 500 Kč včetně DPH.

Sazba D57d

Domácnost, která využívá elektřinu na vaření, svícení, pro chod spotřebičů, ohřev vody a topení.

Konkrétní příklad:

Spotřeba 12 MWh ročně. Měsíční záloha po zastropování 6 800 Kč včetně DPH. Měsíční záloha před zastropováním 9 500 Kč včetně DPH.

*Výpočet je pouze orientační a odvíjí se od specifik, jako je velikost domácnosti, typ jističe, spotřeba energií.

Zastropované ceny podrobně

Zastropovaná cena elektřiny ve výši 100 %

Na zastropovanou cenu elektřiny ve výši 100 % mají nárok všichni odběratelé nízkého napětí. Z vysokého a velmi vysokého napětí na 100% cenový strop dosáhnou státní podniky, sportovní organizace, školská zařízení, poskytovatelé zdravotních a sociálních služeb, dopravní podniky, kulturní centra nebo technické služby.

Zastropovaná cena plynu ve výši 100 %

Zastropovaná cena plynu ve výši 100 % se vztahuje na všechny odběratele do maximální spotřeby plynu 630 MWh za rok. Strop ve výši 100 % se vztahuje i na střední a velké odběratelé, kteří mají spotřebu nad 630 MWh, jako jsou státní podniky, sportovní organizace, školská zařízení, poskytovatelé zdravotních a sociálních služeb, kulturní centra nebo technické služby.

Zastropovaná cena elektřiny a plynu ve výši 80 %

Cenový strop se vztahuje i na malé a střední podniky (SME), které zaměstnávají méně než 250 zaměstnanců. Tyto podniky dosáhnou na strop ve výši 80 % spotřeby elektřiny nebo plynu.

Vyplacení poměrné části

Stát doplácí i za energie výrobcům tepla či teplé užitkové vody, které spadají do kategorie střední odběratel či velkoodběratel. Jsou to například domovní kotelny.

Další státní podpora

Stát nabízí pomoc i formou příspěvků – ať už pro rodiny nebo seniory. Zjistěte, na jaký příspěvek máte nárok.

Mohlo by Vás zajímat

Zde jsme pro Vás připravili sekci s nejčastějšími dotazy.
  • KDY ZAČNE PLATIT ZASTROPOVÁNÍ CEN ZA ELEKTŘINU A PLYN?

    Zastropování cen elektřiny a plynu je účinné od 1. 1. 2023 dle vládního nařízení č. 298/2022 Sb. o zastropování cen. Cena silové elektřiny je zastopována na maximální hodnotě 6,05 Kč/kWh a plyn na 3,025 Kč/kWh a stálého měsíční platu maximálně 157,30 Kč/měs. (všechny ceny jsou uvedeny vč. DPH).

    V případě, že se Vás zastropování cen bude týkat, ceny Vám snížíme automaticky - nic pro to nemusíte dělat.

  • KDO MÁ NÁROK NA ZASTROPOVANOU CENU?

    Zastropování cen se týká domácností, živnostníků i podnikatelů.

    Domácnosti, státní podniky, sportovní organizace, školská zařízení, poskytovatelé zdravotních a sociálních služeb, kulturní centra nebo technické služby mají nárok na strop ve výši 100 %, a to jak na elektřinu, tak plyn. Malí a střední podnikatelé, kteří mají do 250 zaměstnanců, dosáhnou na strop elektřiny a plynu ve výši 80 %.

    Těm kdo vyrábějí teplo či užitkovou teplou vodu, stát doplácí za energie v poměrné části.

  • CO KDYŽ MÁM SJEDNANOU CENU SE SVÝM DODAVATELEM NIŽŠÍ, NEŽ JE CENOVÝ STROP?

    Zákazník, který má sjednanou nižší cenu elektřiny/plynu, než je stanovený strop, hradí dodavateli sjednanou cenu podle smlouvy o dodávce / sdružených službách dodávky elektřiny/plynu. Stávající smluvní vztah zůstává nedotčen novou regulací (do té doby, dokud sjednaná nižší cena ve smlouvě platí).

  • JAKOU DALŠÍ FORMU POMOCI MI STÁT NABÍZÍ?

    Stát od 1. 10. 2022 schválil také příspěvek z Úsporného tarifu, jehož součástí je odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje (OZE), který činí 599 Kč/MWh vč. DPH (platné od 1. 10. 2022 do 31. 12. 2023) a fixní částky podle distribuční sazby (platné od 1. 10. 2022 do 31. 12. 2022).

    Další příspěvky, které stát nabízí, jsou:
    1. příspěvek na bydlení
    2. příspěvek na dítě
    3. příspěvek na náhradní výživné, přídavku na dítě, nižší spotřební daně na benzín a naftu, příspěvku na živobytí a porodného
    4. příspěvek na péči, mobilitu, zvláštní pomůcky, zakoupení motorového vozidla a důchodů