Zavolejte nám

Skrýt
412 154 154
Po – Čt 7:30 – 17:00 | Pá 7:30 – 16:00
Nebo nám nechte číslo a my Vám zavoláme zpět

  Vaše otázky

  Na co se nás nejvíc ptáte
  Budu platit nějaké poplatky?
  Ne, vstupní ani žádné skryté poplatky u nás nehrozí. Chceme být důvěryhodná a stabilní firma a marži získáváme férově.
  Jak a kdy se platí zálohy?
  Jak – to záleží jen na Vás. Můžete si vybrat platební příkaz, inkaso z účtu, SIPO nebo složenku. Když si to rozmyslíte, můžete formu placení kdykoliv jednoduše změnit. Záloha se většinou posílá do 10. dne v měsíci.
  Když budu mít ve vyúčtování přeplatek, jak mi ho vrátíte?
  Přeplatek Vám vrátíme do 14 dnů (to je splatnost faktury) – buď složenkou, nebo převodem na účet – podle toho, jak jsme se domluvili při podpisu smlouvy. Přeplatky nijak nezadržujeme ani nepřevádíme do dalšího období.
  Z čeho se skládá cena za elektřinu a za plyn? V čem je to jiné u různých dodavatelů a která část nejvíc ovlivní konečnou cenu?

  Cenu elektřiny i zemního plynu můžeme rozdělit na tři části:

  Daně – konkrétně DPH a daň z elektřiny a z plynu: tahle část je daná zákonem, takže ji mají všichni dodavatelé stejnou.

  Regulované platby: tuhle část ceny také určuje (reguluje) stát – podle cenového rozhodnutí ERÚ (Energetický regulační úřad). Všichni dodavatelé v jedné oblasti jsou na tom i v tomhle případě stejně. Ušetřit můžete jedině takzvanou optimalizací – to znamená, že si správně vyberete distribuční sazbu, výši jističe a podobně.

  Cena komodity a paušální poplatky: jedině v tomhle se dodavatelé liší. U ceny komodity záleží, jak je ten který dodavatel šikovný při nákupu energií na trhu. Co se týká paušálních poplatků, doporučujeme si dobře přečíst smlouvu a obchodní podmínky dřív, než se pod cokoliv podepíšete.

  Co tedy nejvíce ovlivní konečnou cenu?

  U maloodběru elektřiny na hladině nízkého napětí tvoří největší část z konečné ceny regulované platby + daně. V závislosti na distribuční sazbě, velikosti jističe či distribučním území je to v rozmezí 50 – 65 %.

  U maloodběru plynu je konečná cena z největší části ovlivněna cenou za komoditu a paušálními poplatky, a to zhruba ve výši 70 %.

  Kdo je vlastně dodavatel a kdo distributor?
  Je to trochu jako na železnici. Správa železniční cesty se stará o koleje, dráhy zase o vlaky. U elektřiny se distributor stará o měřiče, jističe, dráty a podobně, dodavatel (to jsme my) Vám prodává energie. K tomu Vám samozřejmě pomůže se všemi záležitostmi s tím spojenými.
  Nemůže mi původní dodavatel odmontovat elektroměr nebo plynoměr?
  Toho se vůbec nemusíte bát. Měřit spotřebu nebo případně vyměnit měřidla může jenom distributor, dodavatel nikdy. Když změníte dodavatele, distributor jenom zjistí aktuální stav elektroměru a plynoměru, aby Vám původní dodavatel mohl poslat konečné vyúčtování.
  Budu muset nějak měnit připojení elektřiny/plynu? Přijdou mi vyměnit měřidla? Kdo to zaplatí?
  Když změníte dodavatele, změníte tím jenom obchodníka. Distributor, měřidla a připojení – to zůstane stejné. Když by to výjimečně bylo potřeba, náklady zaplatí distributor.
  Co když budu mít smůlu a můj dodavatel zkrachuje? Zůstanu bez elektřiny a bez plynu?
  Nebojte, nezůstanete. Kdyby se to náhodou stalo, energie Vám zajistí dodavatel, kterému se říká „dodavatel poslední instance“. Cena je pak daná cenovým rozhodnutím ERÚ.
  Chcete se zeptat na něco jiného? Napište nám, rádi Vám poradíme.