Zavolejte nám

Skrýt
412 154 154
Po – Čt 7:30 – 17:00 | Pá 7:30 – 16:00
Nebo nám nechte číslo a my Vám zavoláme zpět

  V Africe si musíte lov odšlapat

  26. 9. 2019

  „Většina Evropanů má o Africe pokřivené představy. To, co znají z doslechu nebo z médií, je dost vzdálené tamní realitě,“ říká CEO a spoluvlastník společnosti ARMEX GROUP s.r.o. Hynek Sagan. Sám má s Afrikou zkušenosti nasbírané za skoro deset let, i když sám se za profesionálního lovce nepovažuje. „Nemohu se srovnávat s tamními profesionály, i když jsem v Africe prožil už poměrně dost času v hned několika zemích.“

   

  To jste se jednoho dne rozhodl, že pojedete lovit do Afriky, nebo to byl splněný klukovský sen?

  Před osmi lety jsem jel s partou lidí do Jihoafrické republiky a vůbec jsem netušil, že jsou to lovci. Ale ukázalo se, že lov byl jeden z cílů, proč do Afriky jeli. Bylo to něco nového, zajímavého. Měli jsme tehdy i negativní zážitek, kdy dceru v národním parku napadl gepard, ale všechno dobře dopadlo. Když jsem se vrátil, začal jsem se o lov a myslivost zajímat víc. Udělal jsem si zkoušky, zbrojní průkaz na lovecké zbraně a začal jsem se tomu věnovat.

   

  Kde všude jste lovil?

  Hlavně v Jihoafrické republice, Botswaně, Zimbabwe… Dnes už tam jezdím za přírodou a především ukázat Afriku lidem, kteří chtějí poznat ty země a tamní přírodu.

   

  Říká se, že Afrika je nebezpečná.

  Musíme to rozdělit na pobyt v Africe a lov v Africe. Pokud jde o pobyt, pak si musíte uvědomit, že Afrika je hodně chudý kontinent. Máte tam země, kde je deset procent společnosti velmi bohatých a devadesát procent zase ultra chudých. Z toho vzniká společenské napětí. Rozhodně člověk musí vědět, kam jít a kam ne. Třeba ve velkých městech Jihoafrické republiky, hlavně v Johannesburgu, radím nechodit nikam sám po setmění. I vaše hodinky jsou pro místní gangy lákavý úlovek. Ale za poslední roky se to hodně mění, přibylo investic ze světa i turistů.

   

  A když jedu do Afriky jako lovec?

  Lov je tu regulovaný, přináší turistiku. Mnohé africké země jsou závislé na příjmech z turistiky. Za přírodou tam dnes jezdí lidé z celého světa. A na místních parcích, kterých je opravdu hodně, je to znát. Jsou perfektně vedené, o přírodu se příkladně starají. Když jako lovec dodržujete pravidla, není problém. Samotný lov tady ničemu neškodí. Na rozdíl od pytláků. Ale to je pohled, který získáte až na místě. V médiích vidíte jen ten názor, že lovit zvířátka je hrůza.

   

  Jak velký problém je pytláctví?

  Mění se i to. Země jako Namibie nebo Botswana se snažily v posledních letech toto vymýtit, nasadily v boji proti pytlákům i armádu a povedlo se to. Dnes se pytláctví přesunulo na sever. S tím ale souvisí zajímavý fenomén. Zvířata nejsou hloupá. Když zjistila, že někde jim nebezpečí nehrozí, přestala migrovat a vyhýbají se oblastem, kde by jim pytláci hrozili. Výsledkem je ale například přemnožení slonů v Botswaně.

   

  Sloni se přemnožili? A není to dobře, když jsou ohrožení?

  Sloni dřív migrovali po různých afrických zemích a na stejné místo se vrátili třeba po třech letech. Dnes to nedělají. Slon toho ale hodně sežere a vypije, takže ty parky, kde se usadili trvale, trpí. Tamní přírodu sloni devastují. Například dříve Botswana zvládla uživit takto 100 000 slonů, alednes jich tam žije 250 000. Kvůli tomu mají problém chránit přírodu v parcích, kde je tolik slonů. A pokud parky nebudou fungovat, ohrozí to turismus a tedy největší příjem peněz pro dotyčnou zemi. Kvůli mezinárodnímu tlaku ze strany Greenpeace a podobných ekologických organizací, které ale bohužel nejsou dostatečně v obraze ohledně reálné situace v Africe, nemohou povolit odlov slonů. Byli by za to sankcionovaní, a to by zase odlákalo turisty. Je to začarovaný kruh.

   

  Trofeje, které máte ve své kanceláři, to pro vás to musí být co kus, to individuální zážitek, vzpomínka…

  … ano, ale divil byste se, jak to třeba čeští myslivci znevažují.

   

  Co jim vadí?

  To možná ani sami nevědí. U nás je lov docela jiný. V Africe je to mnohem náročnější, víc si to odšlapete. Neexistuje tam střelba z posedu na padesát metrů. Za zvěří musíte jít, několik dní stopujete, a pak máte vteřinu dvě na to, abyste trefil – déle zvěř na místě nepostojí. A střílíte na sto padesát dvě stě metrů. To naši myslivci nemusí nutně ani umět. Navíc tam při lovu máte strach, respekt, jsou tam hadi, škorpioni, lvi, leopardi.

   

  Která z afrických trofejí je pro vás výjimečná?

  Jeden z největších zážitků byl lov krokodýla. Bylo to na jedné veliké privátní farmě a lovilo se lukem. Navíc tam chovali také lvy, které pak vypouštěli do přírody. A lev, který je zvyklý na lidi, je mnohem nebezpečnější než lev žijící ve volné přírodě, protože se vás nebojí. Takže jsem tam ležel u řeky, čekal na krokodýla, a kolem několikrát prošli v dost velké blízkosti lvi. To budilo respekt.

   

  Dává vám to něco do byznysu?

  Pobyt v Africe vám bez přehánění dá hodně. Ne když jste v luxusním hotelu, ale ve volné přírodě nebo mezi místními. Dost vám to narovná hodnoty pokřivené evropským blahobytem. Pak máte jiný pohled nejen na život, ale i na byznys. Proto jsem třeba do Afriky bral i své děti, aby v pubertě viděly i něco jiného, než co zažijí tady mezi spolužáky. Dnes říkají, že to bylo jenom dobře.

  Hynek Sagan, spoluvlastník ARMEX GROUP

  Zanechte nám e-mail, budeme Vám posílat další zajímavý obsah:

   Další novinky

   Jak se daří basketbalu na severu a jak jsou na tom dnešní děti se sportem a co jim může dát do života. Přečtěte si rozhovor s Lukášem Houserem.
   Číst více
   Potrpíte si na zdravou a vyváženou stravu, ale taky rádi jezdíte na výlety? Máme tipy, kde, jak a co si můžete s klidným svědomím dopřát.
   Číst více
   V ARMEX LiveCentru se bude vařit zdravě a tradičně a my Vám přinášíme skvělý recept od šéfkuchaře Tomáše Meda.
   Číst více