Zavolejte nám

Skrýt
412 154 154
Po – Čt 7:30 – 17:00 | Pá 7:30 – 16:00
Nebo nám nechte číslo a my Vám zavoláme zpět

  Pozor na nekalé praktiky

  12. 8. 2019

  Přemýšlíte o tom, že změníte dodavatele energií, protože nabízí lepší podmínky? Chcete levnější energie? Kdo by ne. Ideální chvíle pro chytráky, co se vás pokusí napálit. Nekalých praktik, které k tomu používají, je hned několik.

  Aby se ostatní dodavatelé dostali k podpisu smlouvy, používají různé triky a praktiky – my se tentokrát zaměříme na čtyři nejčastější.

  Podomní prodej

  Klasickou nekalou praktikou je podomní prodej. U dveří zazvoní dealer a začne nabízet služby, produkty, nabídky, ceny jako ze sna. Většinou není ani zaměstnancem toho, koho nabízí. Podomní prodej je v Česku přitom skoro nezákonný. Upravují si ho obce vyhláškami a najít místo, kde je legálně možný, to je dnes už skoro nemožné. Přesto je pořád dost společností, které to rády risknou. „O moc jim nejde,“ popisuje nekalou praxi manažer pro partnerský prodej ARMEX ENERGY Lumír Petrák. „Městská policie jim může dát pokutu, ale to bude klidně stovka a tito prodejci vydělají na místě tisíce. Navíc hodně využívají jako dealery lidi v insolvenci, nezaměstnané v exekucích nebo jiných problémech, takže ti mají velkou motivaci svůj produkt, třeba nabídku dodávek energií, vnutit za každou cenu.“ Výjimkou nejsou ani případy, kdy si prodejce od občanů, u jejichž dveří zazvoní, půjčí peníze nebo něco z jejich domácnosti zcizí. Relativní novinkou jsou tzv. prodeje přes tablet, kdy vám prodejce u dveří nebo u vás doma v kuchyni představí svou nabídku, a když souhlasíte, má hned hotovou smlouvu v tabletu, kterou upraví, vy ji elektronicky podepíšete a kontrakt běží někam na server a čeká na schválení. Prodejce odchází a vám přijde za pár dní smlouva do e-mailu. A to je první chvíle, kdy si můžete smlouvu poprvé prostudovat, ale to už je většinou pozdě.

  Jak ale poznat společnost, která podomní prodej nezneužívá? Například ARMEX ENERGY patří k těm dodavatelům energií, kteří namísto podomního prodeje volí spolupráci s místními starosty. Neusilují o miliony zákazníků, vědí, co zvládnou, a dostatečně kvalitně obslouží. Osloví starostu a s jeho souhlasem, případně ve spolupráci s projektem setrimeobcanum.cz, pak místním nabízí své produkty. Udělají setkání s občany, kdo má zájem, ten přijde, obchodník vše vysvětlí, starosta může na všechno dohlížet.

  Skryté poplatky

  Nebudeme si nic namlouvat – 99 % z nás nečte obchodní podmínky. A tak často ani netušíme, jaké podmínky podepisujeme. Buď máte před sebou obchodní podmínky, kde jsou některé pasáže vytištěné titěrným písmem, nebo tam jsou třeba pasáže s pokutami či poplatky vyznačeny tučně, aby se v tom čtenář jasně a zřetelně orientoval. Skrytý poplatek může mít řadu podob. Dostanete nabídku, ve které údajně nejsou žádné skryté poplatky. A pak to přijde – zaplatíte za výpis poslaný poštou, za změnu adresy nebo e-mailu. Nejsou to možná poplatky vyloženě skryté, ale zamlčené určitě. Podobně to může být s poplatkem za předčasné ukončení smlouvy. Často se pak stává, že dáte svému dodavateli energií výpověď a on vám pošle fakturu na několik desítek tisíc korun, protože jste s tím souhlasili v době podpisu smlouvy. V sumě mohou být nejen poplatky za přepis k jinému dodavateli, ale také třeba dopočítaný ušlý zisk. Máte například smlouvu na pět let, ale po dvou se rozhodnete pro změnu. Stávající dodavatel vám dopočítá tři roky svého zisku, se kterým počítal. To si pak rozmyslíte, jestli opravdu přejít, nebo ne. Nejsnazší to mají zákazníci dodavatelů, kteří si tyto poplatky a pokuty nastavili férově a vidí celou věc s rozumem. „Když u nás zákazník nechce být, nebráníme mu. Jistě ho to něco bude stát na poplatcích a pokutách, ale nechceme ho držet ve zbytečném závazku, o který nestojí,“ vysvětluje Lumír Petrák.

  Sjednaná doba

  Trik může být také v tom, na jak dlouho smlouvu s dodavatelem energií uzavíráte. Někdo nabízí hlavně smlouvu na deset let a více a prodejcům dává opravdu solidní provizi. Není divu, na roky dopředu máte zaručeno, že vám zákazníci neutečou. Pokud nabídnete smlouvu na dobu neurčitou, mohou si to klienti rozmyslet kdykoliv. Smlouvy navíc, podobně jako u hypoték a dalších produktů, obsahují ustanovení o době, kdy můžete požadovat změny v jejich parametrech. Máte třeba smlouvu na dva roky, a po roce a osmi měsících teprve můžete požádat o změnu dodavatele nebo podmínek smlouvy. Většina zákazníků ovšem o tomto nemá ponětí, takže ve chvíli, kdy smlouva končí a je ideální chvíle na změnu, oni to ani netuší a patřičnou dobu promeškají. Úplnou pastí jsou pak smlouvy, které nabízejí uzavření na dobu neurčitou, ale jen za určitých podmínek. „Taková smlouva třeba stanoví, že když dáte do určité doby výpověď, dopočítá vám dodavatel plnou cenu zpětně. Vy na začátku dostanete výhodnou cenu, ale když se rozhodnete ze smlouvy odejít, cena se zpětně změní a může vás to stát jednorázově i desítky tisíc korun,“ líčí nekalé praktiky Lumír Petrák. Seriózní a pro obě strany férové jsou tak smlouvy na kratší určitou dobu, dva tři roky, nebo skutečná smlouva na dobu neurčitou, ale bez kliček.

  Když dárek, tak zdarma

  Kdekdo nabízí dárky za podpis smlouvy. Někdy je to tužka nebo zapalovač, ale najdou se na trhu případy, kdy za podpis smlouvy s novým dodavatelem energií dostanete sadu úsporných žárovek v údajné hodnotě dva tisíce korun i více. Také tady může číhat past – zatímco vy podepisujete smlouvu, prodejce žárovky vybalí a instaluje. Ve smlouvě pak najdete ustanovení, že pokud byste chtěli smlouvu vypovědět, musíte dárek nerozbalený vrátit. Nebo další fígl – chcete smlouvu vypovědět, a najednou musíte doplatit hodnotu dárku a hned máte doma nejdražší čtyři žárovky svého života. „My dáváme jen drobný reklamní materiál,“ líčí strategii ARMEX ENERGY její manažer pro partnerský prodej Lumír Petrák. „Férovost vůči zákazníkovi se pak vrátí nám i prodejcům. Falešné dárky nevedeme.“

  Zanechte nám e-mail, budeme Vám posílat další zajímavý obsah:

   Další novinky

   Jak se daří basketbalu na severu a jak jsou na tom dnešní děti se sportem a co jim může dát do života. Přečtěte si rozhovor s Lukášem Houserem.
   Číst více
   Potrpíte si na zdravou a vyváženou stravu, ale taky rádi jezdíte na výlety? Máme tipy, kde, jak a co si můžete s klidným svědomím dopřát.
   Číst více
   V ARMEX LiveCentru se bude vařit zdravě a tradičně a my Vám přinášíme skvělý recept od šéfkuchaře Tomáše Meda.
   Číst více
   Většina Evropanů má o Africe pokřivené představy. Lov tam je velice odlišný od toho u nás.
   Číst více