Zavolejte nám

Skrýt
412 154 154
Po – Čt 7:30 – 17:00 | Pá 7:30 – 16:00
Nebo nám nechte číslo a my Vám zavoláme zpět

  Když to bolí, zpomalte

  6. 6. 2019

  Dalibor Gondík

  „Nemám si vzít čepici? Kštice mi už trochu vypadala,“ vtipkuje Dalibor Gondík (49) na začátku našeho rozhovoru. Drobný, energický herec, který je v Česku známý především jako moderátor pořadu Rady ptáka Loskutáka, je v poslední době na roztrhání. Účinkuje v několika divadelních představeních, hraje na bicí a zpívá ve třech kapelách, režíruje, tančí a běhá. Uběhne i 400 km za měsíc. Když přišel do klubu Činoherního studia, kde jsme měli schůzku, držel dvě tašky plné jídla. S hercem Jaromírem Dulavou mají totiž dlouholetou tradici: před představením si pokaždé vaří něco dobrého. Respektive Dalibor Gondík vaří něco dobrého. Kde na to všechno bere energii a čas, to ví jen ten nahoře a Dalibor sám.

  Jak vzpomínáte na své účinkování ve StarDance?

  Vypadl jsem po šesti tancích, což se mi nakonec strašně hodilo. Byla sobota a já jsem hned v úterý začal zkoušet v operetě v plzeňském divadle ve spolupráci s Hudebním divadlem Karlín. Je to návrat Lehárovy Veselé vdovy na česká jeviště. A bude to velkolepé. Zkoušíme i s orchestrem v Plzni a do Karlína se to vlastně celé jen přenese. Zároveň jsem začal připravovat režii Dobře placené procházky. Po StarDance jsem nastoupil do ještě rychlejšího vlaku, než ve kterém jsem jel předtím.

  Jak to máte s tancem, jste talent od přírody?

  Jsem absolutní prkno a dřevo, neuměl jsem vůbec nic. Celé léto jsem bojoval sám se sebou a tvrdil taneční partnerce Alici Stodůlkové, že nemá cenu mě něco takového učit, protože se to stejně nikdy nenaučím.

  Nakonec vám to ale spolu skvěle šlo…

  Pořád to do mě hustila a nakonec se jí podařilo naučit mě celých šest tanců.

  Nebylo vám líto, když jste ze soutěže vypadl?

  Asi to takhle pánbůh chtěl. Vůbec nevím, jak by to dopadlo, kdybych nevypadl. Jak bych zkoušel v divadle? Jak bych režíroval…

  Proč jste na účinkování ve StarDance kývl?

  Sestra mi řekla, že na takovou nabídku se nesmí říct ne. Byl to v podstatě příkaz. Ona sama tanec miluje, je součástí projektu Roztančené divadlo. Občas mi radila na trénincích a říkala: „Brácho, ty záda jsou teda hodně dřevěný.“

  Budete tančit dál?

  S Alicí chystáme několik tanečních vystoupení, takže jsem si nakoupil vybavení a kompletně se změnil v jemnějšího muže.

  Zúčastnil jste se show Tvoje tvář má známý hlas, bylo to pro vás stejně náročné jako StarDance?

  Nebylo to tak děsné jako s tancem, protože ze zpěvu jsem maturoval a zároveň hraju na bicí ve dvou big bandech a v plzeňském orchestru. Takže k muzice mám asi ještě větší vztah než k čemukoliv jinému. V Hlasu to bylo navíc spíš herecké zpívání. StarDance byl o dost těžší.
  Celých šest měsíců jsem nedělal nic jiného, než trénoval. Upřímně doufám, že něco takového už nezažiju, protože jsem tomu musel obětovat veškerý čas. Tančil jsem každý den včetně nedělí. Je to tak složitá disciplína, že se nemůžete věnovat ničemu jinému. Kroky musíte zkoušet pořád dokola, než se vám plně zautomatizují.

  Hodně sportujete, pomáhala vám při tanci vaše fyzička?

  Částečně ano, výdrž byla jediná věc, která mi tam nedělala problém. Zatančili jsme s Alicí i čtyři tance za sebou. Normálně jste po jednom úplně hotoví. To byla opravdu jediná výhoda, kterou jsem měl.

  Před devíti lety jste začal běhat, dnes uběhnete i 400 km za měsíc…

  Začal jsem ve čtyřiceti, kdy si ženy, ale i muži začnou uvědomovat, že nám ten vlak začíná postupně ujíždět. V té době jsem měl i nějaké zdravotní problémy, a tak se to všechno semlelo dohromady. Vždycky jsem rád chodil po horách, každou neděli jsem dal třeba i dvacet kilometrů, ale to je hodně časově náročné, protože průměrnou chůzí ujdete tak šest kilometrů za hodinu. Napadlo mě, že kdybych se rozeběhl, viděl bych toho víc za kratší dobu. Začátky ale nebyly snadné, protože jsem po pár metrech musel zastavovat, abych to rozdýchal. Postupně jsem začal běhat víc a víc, až jsem den před silvestrem 2011 uběhl první půlmaraton kolem baráku. To bylo celé. Od té doby běhám pravidelně.

  Ale jeden běh vás stál málem život.

  Jo, před rokem jsem běžel koloběh Říp–Praha, který pořádá legendární kaskadérka Hana Dvorská. Před dvaceti lety seděla se svým manželem na advent doma a přemýšleli, co budou dělat. Manžel jí tehdy řekl: „Poběž z Řípu do Prahy.“ Ona okamžitě souhlasila, vzali si navíc i kolo, aby si kdyžtak mohli odpočinout, a tak vznikl tenhle prestižní závod, kterého se účastní stovky lidí, od profesionálních běžců po ty příležitostné. Probíhá to tak, že vás druhý víkend v prosinci v sedm ráno odvezou autobusem na Říp, kola si vytlačíte nahoru a Hanka pak hromadně odstartuje závod. Vy se spolu s těmi stovkami lidí a kol řítíte z kopce dolů. Já jel na kole a na sněhu mi to bohužel krátce po startu podjelo.

  Takže klasický vozembouch.

  Strašně jsem si rozbil držku. Měl jsem odřenou hlavu, ruku, koleno i kotník. Okamžitě z toho navíc začala téct krev. V šoku jsem dojel dolů, kde už čekala Hanka s otázkou, kde jsem jako byl, před námi 55 km a všichni pryč. Hanka chtěla zavolat záchranku, ale já se nakonec rozeběhl, ona jela na kole a za 3 hodiny 53 minut jsme byli v Praze. Pár minut poté, co jsme projeli a proběhli cílem, lávkou v Troji, se zbortila. Po doběhnutí mě prohlédnul zdravotník a okamžitě jsme jeli do Motola na šití. Doktor si nevěřícně klepal na čelo, jak jsem mohl v takovém stavu běžet, a já ten den ještě dohrál představení v Činoherním klubu.

  …pokračování příště, nebo ve Waťťáku. 🙂

  Zanechte nám e-mail, budeme Vám posílat další zajímavý obsah:

   Další novinky

   Jak se daří basketbalu na severu a jak jsou na tom dnešní děti se sportem a co jim může dát do života. Přečtěte si rozhovor s Lukášem Houserem.
   Číst více
   Potrpíte si na zdravou a vyváženou stravu, ale taky rádi jezdíte na výlety? Máme tipy, kde, jak a co si můžete s klidným svědomím dopřát.
   Číst více
   V ARMEX LiveCentru se bude vařit zdravě a tradičně a my Vám přinášíme skvělý recept od šéfkuchaře Tomáše Meda.
   Číst více
   Většina Evropanů má o Africe pokřivené představy. Lov tam je velice odlišný od toho u nás.
   Číst více