Cena elektřiny není magie

7. 9. 2019

Jak se zpívá v písni Elektrický valčík, „s elektřinou je to prosté“. Sice ne tak, že „od pantáty vedou dráty do žárovky nade vraty“, ale stejně je zajímavé, jak málo běžní spotřebitelé vědí o tom, jak vzniká cena energií a kdo jim ji dodává. Přitom to není nic složitého.

 

Na českém trhu s elektřinou je několik dominantních dodavatelů jako např. ČEZ Prodej, a.s., řada středních hráčů a nespočet drobných dodavatelů. Často dostáváme nabídky, abychom k tomu nebo onomu dodavateli přešli a velká část občanů vlastně ani neví, co takový přechod znamená. Bude mi domů dodávat energii někdo jiný? Nepřestanu s ním z ničeho nic svítit? Jak to, že je levnější? Elektřinu vám do domácnosti nikdo jiný dodávat nebude. Tu k vám vede stále stejný distributor. V Praze je to PREdistribuce, a. s., jinde ČEZ Distribuce, a. s. a podobně. Distributorovi ale za dodávku neplatíte, platíte dodavateli a toho můžete dle libosti měnit. Je to jako s vlaky – lístek si koupíte od provozovatele vlaků, nastoupíte do jeho vagonů a on vás doveze do cíle. Ale o koleje, po kterých jedete, se stará Správa železniční dopravní cesty a jsou pro všechny vlakové společnosti stejné.

 

Jak vzniká cena energií?

Energie zdražují. Může za to hned několik faktorů. „Máme stále víc zařízení v domácnostech, která elektřinu potřebují. Klíčovým faktorem růstu jejich cen je cena emisních povolenek, což je v podstatě politický nástroj EU s cílem snížit emise CO2. Vliv má cena dalších komodit, jako jsou uhlí a ropa, v budoucnu to může být větší tlak na zavádění elektromobilů nebo více klimatizací, které si pořizujeme nejen do domácností, ale automaticky jsou instalovány do nových fabrik, obchodních domů, kancelářských budov a tak dále“, vysvětluje Ondřej Hlavsa, vedoucí nákupu energií ARMEX ENERGY. U ceny energií, tedy elektřiny i plynu, existují dvě složky – regulovaná a neregulovaná. Ta regulovaná je právě cena za distribuci energií. Určuje ji Energetický úřad a distributor je odpovědný za to, že se energie do domácností dostanou. Dodavatele, a tedy také vaši konečnou cenu elektřiny, nejvíc ovlivňuje neregulovaná složka ceny energií. To je cena za komoditu a běžně se obchoduje na burze, podobně jako ropa nebo zlato. Takový dodavatel si od výrobce energie virtuálně koupí konkrétní dodávku. „Dohodneme se například, že nám budou za tu a tu cenu dodávat jednu megawattu každou hodinu toho roku. My tuto energii prodáme pak za námi stanovenou cenu svým zákazníkům,“ říká Ondřej Hlavsa. Pokud dodavatel energií nakoupí energii na smluvenou dobu, třeba na aktuálně probíhající rok, levně, může podle toho stanovit nižší cenu pro své zákazníky. Když se během roku cena radikálně změní směrem dolů nebo nahoru, na cenu pro zákazníka to nemá okamžitý vliv – ceny jsou na danou dobu pevně stanovené, takže nečekaná překvapení se nekonají.

„Když se stane, že nějaký malý dodavatel nečekaně zkrachuje, a stává se to bohužel několikrát za rok, tak domácnosti, které mu platily, nikdo neodstřihne. Stát ručí za dodávky a v takovém případě určí jiného dodavatele, který se o zákazníky zkrachovalého dodavatele postará“, popisuje Ondřej Hlavsa.

 

Se soláry se mě to netýká?

Díky dotacím se hodně domácností rozhoduje, jestli se nestat v dodávkách elektřiny soběstační a nenamontovat si na střechu několik solárních panelů. Nefunguje to ale tak, že díky nim je domácnost zcela soběstačná a sama si spotřebuje to, co si ze Slunce vyrobí. V důsledku si jen sníží náklady na elektřinu. Díky virtuálním bateriím už sice neplatí, že když je tma, tak nesvítíte. Nějakou elektřinu jste přes den na své střeše vyrobili a distributor její množství zaznamená a patřičnou energii vám pak dodá, kdy potřebujete. Nicméně stále trvá základní problém obnovitelných zdrojů energie. Když sluníčko svítí a vítr fouká, tak sluneční a větrné elektrárny vyrábí hodně energie, ta se nedá skladovat a musí jít do sítě jako první. Jaderné a tepelné elektrárny umí své dodávky plánovat a vlastně tak vykrýt situaci, kdy obnovitelné zdroje nevyrábí. „Zbavit se jaderných i tepelných elektráren v dohledné době jistě nepůjde. Musíme hledat jiné cesty jako velkokapacitní baterie, alternativní způsoby skladování energie apod.“, popisuje problémy blízké budoucnosti Ondřej Hlavsa z ARMEX ENERGY.

Z čeho se skládá cena elektřiny

REGULOVANÉ SLOŽKY:

Distribuce elektřiny:

Plat za příkon
Cena za distribuované množství elektřiny

Související služby:

Systémové služby
Činnost zúčtování OTE
Podpora výkupu elektřiny z OZE, KVET a DZ


NEREGULOVANÉ SLOŽKY:

Dodávka elektřiny
Stálý plat
Cena za dodávku elektřiny

DANĚ:

Daň z elektřiny
Daň z přidané hodnoty

Ondřej Hlavsa, vedoucí nákupu energií

Zanechte nám e-mail, budeme Vám posílat další zajímavý obsah:

  Další novinky

  Jak se daří basketbalu na severu a jak jsou na tom dnešní děti se sportem a co jim může dát do života. Přečtěte si rozhovor s Lukášem Houserem.
  Číst více
  Potrpíte si na zdravou a vyváženou stravu, ale taky rádi jezdíte na výlety? Máme tipy, kde, jak a co si můžete s klidným svědomím dopřát.
  Číst více
  V ARMEX LiveCentru se bude vařit zdravě a tradičně a my Vám přinášíme skvělý recept od šéfkuchaře Tomáše Meda.
  Číst více