Před několika lety jsme si nedovedli představit, že světlo v kuchyni si rozsvítíme telefonem nebo že topení zapneme na dálku, když zrovna doma nejsme. Dnes se tyto věci stávají běžnými a jejich hlavním účelem je nejen usnadnit si život, ale také ušetřit.
Co vlastně “chytrá domácnost” znamená a jak nám život dokáže zlepšit?
Za chytrou domácnost lze považovat tu, ve které najdeme na dálku ovladatelná zařízení, která jsou určena pro denní potřebu. Někomu stačí k usnadnění života rozsvěcování a zhasínání světel telefonem, jiní mohou spotřebiče vzájemně komplexně propojit a běžné úkony zautomatizovat.
Co je potřeba k chytré domácnosti:
– stabilní připojení na Wi – Fi
– chytré zařízení, které komunikuje díky protokolu Z-Wave, ZigBee, Wi-Fi, Bluetooth nebo HAP
Úspora za vytápění
Protože největší položku na faktuře za energie tvoří vytápění, ukážeme si, jak díky chytré domácnosti můžete omezit zbytečné náklady, které jsou často způsobeny neefektivním vytápěním.
Chytrá domácnost, kterou máte napojenou na vytápění, Vám umožňuje na dálku regulovat teplotu. Můžete si například nastavit, že topení v ložnici se Vám spustí hodinu před Vašem probuzením, takže se probouzíte do vyhřáté místnosti. V obýváku, kam ráno nechodíte, se topení nezapne vůbec. Po Vašem odchodu do práce se s topením stane to, že bude celý den pouze temperovat, takže zbytečně nevytápíte místnosti, kde nikdo není. A když se budete vracet domů, topení při odchodu z práce zase zapnete, abyste přišli do vyhřátého domova.
Abyste mohli topení takto na dálku ovládat, jsou k tomu potřeba chytré termostatické hlavice s aplikací v telefonu. Investice do nich jsou v řádu stovek, malých tisícovek – dle toho, jak velký máte dům a kolik máte topení. Investice se Vám ale vrátí, protože je úspora díky chytrým termostatickým hlavicím až 30 %.
Chytrý ohřev vody
Chytrá domácnost Vám také ušetří za ohřev teplé vody a to díky své “paměti”. Chytré bojlery si dokáží na základě jeho používání vyhodnotit, kdy se u Vás v domácnosti nejčastěji spotřebovává teplá voda. Díky tomu optimalizuje její ohřev a sníží spotřebu energie tím, že ji ohřívá až ve chvíli, kdy je opravdu potřeba.
Šetření při svícení
Abyste šetřili i za osvětlení, existují tzv. “chytré žárovky”, které Vám umožňují regulaci intenzity osvětlení a jejich spínání na dálku. Žárovky jsou propojeny s Vaším telefonem přes aplikaci, kde vše potřebné můžete jednoduše ovládat. Můžete se i například v práci ujistit, zda jste v koupelně zhasli a nebo na to zapomněli. V takovém případě zhasnout můžete na jedno kliknutí.
Další spotřebiče, které mohou ve Vaší domácnosti šetřit, je například pračka a sušička, které lze zapnout buď na dálku a nebo nastavit odložený start, který je vhodný využívat v době nízkého tarifu.
Výše úspory za energie je u každé domácnosti individuální, protože ji ovlivňuje spotřeba energie v domácnosti, četnost chytrých zařízeních a tepelné ztráty obývaného domu.