Jak ušetřit v domácnosti za energie díky správnému užívání spotřebičů, které jsou součástí našich životů? V následujícím článku si řekneme pár tipů, jak na lednici, pračce a myčce nádobí ušetřit, a to díky jejich správnému používání.


LEDNICE
Ačkoliv se Vám to nemusí zdát, u lednice je důležité její naplnění. V přeplněné lednici potraviny brání v proudění chladného vzduchu. Naopak poloprázdná lednice zase po jejím otevření chladný vzduch rychle ztrácí. Ideální je tedy mít lednici naplněnou přiměřeně a potraviny rozmístěny rovnoměrně.

Mějte také na paměti, že by se žádné suroviny neměly dotýkat zadní stěny lednice. Ty totiž mohou namrznout a následně způsobují znečištění kanálku, který lednici odvodňuje.

Pokud chcete dát do lednice čerstvý oběd, nechte ho nejdříve vychladnout. Teplé potraviny v lednici zvyšují vnitřní teplotu a tím dochází k nárůstu spotřeby energie. Lednice se totiž po vložení teplých potravin snaží teplotu opět snížit.

Pokud máte lednici s mrazákem, je potřeba hlídat námrazu. Díky ní se totiž spotřeba elektřiny může zvýšit až o 25 %. Nastavením správných teplot v lednici a mrazáku dosáhnete efektivnímu využití. Teplota v lednici by se měla pohybovat okolo 4 °C a v mrazáku -18 °C.

Umístění ledničky je také důležité, protože správními podmínkami zajistíte její efektivitu. Neumisťujte ji v okolí spotřebičů, které vydávají teplo, jako je sporák nebo topení. Také jí dopřejte prostor okolo sebe. alespoň 3-5 cm. V opačném případě se její efektivita sníží a spotřeba elektřiny zvýší.


PRAČKA
Pračka neodmyslitelně patří ke každé domácnosti a používá se několikrát do týdne. Spotřebu energií a tím i výdaje za praní prádla nejvíce ovlivní správně zvolená teplota praní, protože ohřev vody v pračce je velmi energeticky náročný.

Praní na 90 a 60 stupňů doporučujeme jen výjimečně, protože pro standardně špinavé prádlo stačí 30 až 40 stupňů. S kvalitními pracími prostředky dosáhnete stejného efektu, jako kdybyste prali na vyšší stupeň.
Silně zašpiněné prádlo můžete namísto praní na vysokou teplotu nechat odmočit s trochou pracího prostředku a následně vyprat na nižší stupeň.

Pračku zapněte až ve chvíli, kdy ji máte zcela naplněnou. Zbytečně tak neplýtváte vodu a energii pro poloprázdnou pračku. V případě, že Vaše pračka má ve funkci několik pracích programů, seznamte se s nimi. Jsou předurčeny k efektivnějšímu praní díky speciálním technologiím, které jsou pro daný program nastaveny.


MYČKA NA NÁDOBÍ
Dalším pomocníkem v domácnosti je i myčka nádobí, která šetří nejen čas, ale i peníze.
Při ručním mytí, kdy máte vodu neustále zapnutou, se odhaduje spotřeba vody na 50 – 100 litrů. Myčka je schopna stejné množství nádobí umýt s 10 – 20 litry vody. To je obrovský rozdíl.

Abyste myčce prodloužili její životnost, nádobí, které do ní vkládáte, setřete houbičkou na nádobí. Očištěním nádobí od zbytků zabráníte ucpání odtoku.

Stejně jako pračky mají i myčky několik programů. Pro méně špinavé nádobí můžete použít kratší program. Naopak pro hrnce od nedělního oběda zvolte program delší, s lepším účinkem. Kvalita pracích prostředků (tablety, leštidla) je taktéž důležitá. S kvalitnějšími můžete myčku spouštět na nižší stupeň a ušetřit tak za ohřev vody.

Abyste dosáhli úsporného využití myčky, zapínejte ji až ve chvíli, kdy je zcela zaplněná.