Jak zabránit zbytečným výdajům ve Vaší domácnosti? Máme pro Vás pár tipů a rad, jak zbytečně neplýtvat energií a vodou.
PRANÍ A SUŠENÍ PRÁDLA
Pračka je neodmyslitelnou součástí každé domácnosti, ale její provoz je energeticky náročný. Proto doporučujeme spuštění pračky naplánovat v době odběru nízkého tarifu, díky kterému energii odebíráte levněji.
Co se týče samotného praní, v dnešní době jsou na trhu dostupné kvalitní prací prostředky, se kterými stačí prát prádlo na nižší teploty, čímž také ušetříte. V neposlední řadě je důležité zmínit také sušičku, se kterou si mnohé domácnosti šetří čas a místo. Bohužel se také řadí mezi energeticky náročné spotřebiče, navíc jejím používáním opotřebováváte oblečení. Doporučujeme sušičku používat jen v nutných případech.
VAŘENÍ
Při vaření používejte hrnce o stejném průměru, jako je varná plotýnka, na které zrovna vaříte. Protože při používání malého hrnce na velké plotýnce dochází ke zbytečnému úniku tepla a tím i ke zbytečné spotřebě energie. Nezapomínejte také na pokličku, která Vám pohlídá teplo přímo v hrnci. Vaření bez pokličky je náročnější nejen z hlediska času, ale i spotřeby energie. Bez ní je vaření až o 300 % energeticky náročnější.
VĚTRÁNÍ
Nejefektivnější způsob větrání je, že okno otevřete dokořán a necháte ho otevřené jen chvíli. Vzduch se v místnosti rychle obmění a zapnuté topení, které Vám vyhřívá místnost, nebude mít tolik práce. Protože když máte okno na ventilaci, dochází k ochlazování termostatické hlavice, která se snaží místnost neustále oteplit.
NÍZKÝ TARIF
Díky nízkému tarifu můžete během dne odebírat levnější energii. Dříve se mu říkalo noční proud proto, že se spínal právě v nočních hodinách. Dnes tomu tak již není a pokud jej máte v rámci svého tarifu, můžete ho využít například pro praní nebo vaření. U některých spotřebičů lze také nastavit odložený start, který můžete využít pro spuštění až při nízkém tarifu. Jen si u svého dodavatele musíte zjistit, v kolik hodin se nízký tarif spíná.
VODA
Pokud si rádi dopřáváte horkou koupel, potom je potřeba počítat s tím, že plná vana může znamenat až 150 litrů vody. Když ale vyměníte vanu za 5minutovou sprchu, spotřebujete jen okolo 40 litrů, a to je rozdíl. Ušetříte nejen za vodu, ale i za její ohřev.
Stejně tak můžete naučit Vaše děti, aby při čištění zubů nebo umývání nádobí vodu vypínaly a nenechávaly ji zbytečně téct. A v případě, že doma používáte myčku, doporučujeme ji zapínat vždy plnou s použitím eco režimu. Jen tehdy se myčka opravdu vyplatí.
REGULOVÁNÍ TEPLOTY V MÍSTNOSTECH
Obecně platí, že místnosti, které zrovna neobýváte, nemusíte vytápět na plný výkon. Je to například koupelna a nebo chodba, ve kterých můžete teplotu snížit na 19 stupňů. To samé platí i pro ložnici, ve které spíte. Ideální teplota pro spánek se totiž pohybuje okolo 17-19 stupni. Není tedy žádoucí, aby byla ložnice vytápěna na stejnou teplotu, jako je třeba místnost, ve které pracujete.
VÝMĚNA ZVUKOVÉ KULISY
Rádi posloucháte hudbu nebo film například při vaření nebo uklízení? Potom byste měli zbystřit. Protože televize je také spotřebič, který odebírá více energie než byste řekli. Proto je dobré ji mít zapnutou jen tehdy, když se na ni opravdu díváte. Pro zvukovou kulisu doporučujeme zvážit rádio a nebo notebook (nikoliv stolní počítat – ten odebírá o 80 % více energie než notebook), které jsou energeticky méně náročné.